فرياد رساى مدافعين آزادى زندانيان سياسي در ٣٠ خرداد

روز بيستم ژوئن ٢٠١٤ برابر با سى خرداد ١٣۹٣ روز جهانى در حمايت از زندانيان سياسي

فرياد رساى مدافعين آزادى زندانيان سياسي

لطفا برای مشاهدهٔ تصاویر زیبای مراسم ۲۰ ژوئن ۲۰۱۴  روز جهانی‌ حمایت از زندانیان سیاسی در ایران که در بیش  ۱۵ شهر جهان برگزار شد به لیک زیر کلیک نمائید.

http://20juneiran.wordpress.com/2014/06/21/aks-va-video-june-2014/

گرامی‌ باد ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۴ برابر با ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ روز جهانی‌ مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی 

از زمانیکه رژیم اسلامی ایران در ١٣٥٧ قدرت را در دست گرفت مردم ایران از ابتدايى ترين حقوقشان منجمله از آزادى بیان محروم شدند. هیچ حزب یا گروه مخالفی اجازه فعاليت نداشته و کوچکترین مقاومتی با مجازات سبعانه مواجه میشد ۔ این وضعیت زندگی در ایران برای بيش از سی سال است که ادامه دارد و تعداد زندانیان سیاسی رو به افزایش است ۔

رژیم ایران هزارن زن و مرد ، پسرو دختر جوان را صرفا بخاطر ابراز دیدگاههایشان دستگیر یا ربوده، شکنجه و مورد تعرض و اعدام قرار داده است. در تابستان سال ١٣٦٧، درعرض تنها چند هفته، بیش از ٥٠٠٠ زندانی سیاسی اعدام شدند قتل عام ١٣٦٧ تنها یک نمونه در لیست طولانی جنایات رژیم اسلامی در ایران است. امروزه هزاران نفر از زندانیان سیاسی از جمله دانشجویان، فعالین کارگری، فعالان حقوق زنان، وحتی کودکان سیزده ساله در زندان هستند. 

در روزهای اخیر، دو زندانی سیاسی  که از ماه‌ها پیش از زندان دزفول به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند، به طور مخفیانه اعدام شدند و حال، ۳۳ تن از زندانیان  با خطر اعدام روبه‌رو هستند. پس ازاینکه حکومت ایران، دو زندانی سیاسی به نام‌های علی چبیشاط و خالد موسوی را اعدام کرد، چند تن از خانواده‌های آنان نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از طرفی دیگر خبرها حاکی از ادامه اعتصاب غذای لطیف حسنی و رضا شهابی دو زندانی سیاسی در ایران است :‌ «رضا شهابی فشار خونش بشدت پایین آمده و مشکلات مربوط به گردن‌اش نیز وی را بشدت اذیت می‌کند.» این عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در خردادماه سال ۱۳۸۹از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی محکوم شد. همچنین لطیف حسنی، زندانی سیاسی ، روز ۲۸ اردیبهشت ماه در اعتراض به نقض حقوق زندانیان سیاسی، عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان‌ها و احقاق حقوق قانونی زندانیان سیاسی از جمله حق انتقال به شهر محل سکونت و استفاده از مرخصی و هم‌چنین اعتراض به آزار و اذیت خانواده‌های زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده است. لطیف حسنی در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ همراه با محمود فضلی، شهرام رادمهر، آیت مهرعلی بیگلو و بهبود قلی‌زاده، چهار فعال سیاسی دیگر بازداشت شد. هر یک به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند و پس از چند ماه تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج، هم‌اکنون در زندان مرکزی تبریز به‌ سر می‌برند. روز ۲۴ خردادماه چهار زندانی دیگر  به نام‌های حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی نیز از زندان رجایی شهر کرج به مکان نامعلومی منتقل شدند. بیم آن می‌رود انتقال این زندانیان با هدف اجرای حکم اعدام آنان صورت گرفته باشد. این زندانیان به همراه شش زندانی دیگر در سال ۸۸ دستگیر شدند. شش تن از آنان به نام‌های بهرام احمدی، کیوان زند کریمی‌، هوشیار محمدی، محمد ظاهربهمنی، اصغر رحیمی و بهنام رحیمی در دی‌ماه ۱۳۹۱ در زندان رجایی‌شهر اعدام  شدند.در طول چند ماه گذشته ۲۷ زندانی سیاسی  به دارآویخته شدند.

 پس از بر سر کار آمدن دولت یازدهم شرایط برای زندانیان سیاسی به مراتب سخت‌تر شده است. اکنون صدای اعتراض سراسری مردم، سرکوب‌های بی‌رحمانه معترضین در خیابان‌ها و صدای فریاد مردم که به فقر و فلاکت کشیده شده اند، به گوش جهانیان رسیده است. اما در این راستا نقش و سهم زندانیان عقیدتی سیاسی بسیار ستودنی است آنان که با شجاعت و شهامت و فداکاری شگفت اوری همچنان از داخل زندان و زیر سخت‌ترین شکنجه‌ها و تهدیدها به مبارزه خود ادامه دادند و هرگز تن به سازش و تسلیم ندادند. در اثر این شرایط سخت و بی‌رحمانه وضعیت این زندانیان از نظر جسمی و روحی بسیار اسفناک است این در حالیست که در خارج از زندان هم رژیم از همه راههای تبلیغاتی خود برای ترور شخصیت آنان استفاده میکند و همه توان خود را برای تحت فشار گذاشتن این زندانیان و خانواده ستمدیده آنان به کار میبرد، و متاسفانه هراز گاهی شاهد مرگ تاسف انگیز یکی از این عزیزان هستیم بدون اینکه کسی پاسخگو باشد. این یعنی‌ اعدام خاموش این عزیزان. 

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی ۲۰ ژوئن را که برابر است با  ۳۰ خرداد در ایران روز جهانی‌ مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی اعلان نموده است. 

بیستم ژوئن فقط یکروز نیست! یک کمپین وسیع برای سازمان دادن جنبشی اعتراضی  است که میخواهد جهان متمدن را برای پشتیبانی از خواست آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی در ایران بسیج کند! واکنشی بین المللی نسبت به خطرات جدی که جان عزیزان ما را در زندانهای جمهوری اسلامی تهدید می کند٬ ایجاد نماید. بیستم ژوئن درعین حال سمبل اتحاد و عهد و پیمان ما برای آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی و پایین کشیدن چوبه‌های دار است. مبارزات زندانیان سیاسی در سیاهچالهای مخوف اوین و رجایی شهر و همه زندانهای بیشمار جمهوری اسلامی حماسه‌ای عظیم است.

این مبارزات شورانگیز لایق بزرگترین حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بین المللی است! هزاران زندانی سیاسی و خانواده‌های مضطرب و نگرانشان چشمشان به اقدامات بین المللی ماست  . امسال نیز مثل سالهای قبل کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران توانست صدای زندانیان سیاسی را در بیش از ۱۵ شهر جهان طنین انداز نماید. زنده باد تمامی انسانهای آزادیخواه که به ندای زندانیان سیاسی پاسخ مثبت دادند و ۲۰ ژوئن امسال را به عنوان بخشی مهم از مبارزات مردم ایران ثبت تاریخ نمودند. مردم در بیش از ۱۵ شهر جهان: لندن- واشنگتن- لوس انجلس- استكهلم- مالمو- گوتنبرگ-اسلو- هارشتاد – رومسدال – تورنتو- برلين- فرانكفورت- هانوفر- آمستردام- آنکارا ……… همزمان فریاد زدند که: 

  • اعدام‌ها فورا متوقف شود و به هر نوع شکنجه تحت هر عنوانی پایان داده شود.
  • زندانيان سياسی محروم از درمان بايد فورا مورد مداوا قرار بگيرند
  • زندانیان سیاسی و عقیدتی فورا آزاد شوند .
  • به اذیت و آزار خانواده‌های زندانیان سیاسی پایان داده شود
  • به تعقیب و دستگیری وکلای زندانیان پایان داده شود و امکان دسترسی زندانیان به وکیل در تمام طول دوره بازداشت و زندان بدون هیچ محدودیتی فراهم شود.
  • جمهوری اسلامی برای بازدید هیئت‌های بیطرف جهانی از زندان‌ها تحت فشار قرار داده شود
Advertisements

About shivamahbobi

Women's rights activist and spokesperson for ​ Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI), former political prisoner ,TV producer and presenter

Posted on June 24, 2014, in Political Prisoners - زندانيان سياسى, فارسى and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: