گروه فمن چه ويژگى دارد؟

 گروه فمن چه ويژگى دارد؟

بنابر اخبار,  در هفته گذشته دو تن از فعالين گروه فمن  در يك برنامه تلويزيونى ورزشى در آلمان يك حركت اعتراضى سمبليك اجرا كردند. اين اعتراض اينبار به بيحقوقى زنان نبود بلكه  به شرايط غير انسانى كارگرانى بود كه  در قطر در رابطه با ساختن استاديوم در قطر براى جام جهانى ٢٠٢٢ كار ميكنند. فعالين فمن  در حاليكه روی سینه هايشان توپ فوتبالی که از آن خون می چکید را  نقاشی كرده بودند  و روی شکم شان نوشته شده بود: “با حقوق بشر بازی نکنید” خواستار اعمال فشار بر دولت قطر جهت بهبود شرايط كار كارگران شدند.  اين حركت سمبليك توجه  حاضرين در ازاستوديو و بينندگان را و حتى كسانى را كه از وضعيت كارگران در قطر خبر نداشتند را به وضعيت غير انسانى اين كارگران جلب كرد.

در طول يكسال اخير, مرتبا اخبار اعتراضات فعالين گروه فمن بالاخص اعتراض عليه مذهب و بيحقوقى زنان در رسانه ها منعكس شده اند.  وقتى اين اخبار را در ذهنم مرور ميكنم تصويرى كه از فعاليتهاى  اين گروه  ميگيرم  اين است: گروهى از زنان, بسيار هدفمند و ادامه دار از بدن برهنه خود كه در مذهب ممنوعه ميباشد به عنوان پوستر استفاده كرده, شعارهايى در دفاع از حقوق انسانها و عليه بردگى و اسارت را روى بدنشان مينويسند و دست به اعتراض برهنه ميزنند, زنانى كه مرز  نميشناسند و در همه دنيا نه تنها صرفا از حقوق زنان بلكه از حقوق انسانها در دفاع ميكنند, در همه جا ظاهر ميشوند , از كانال تلويزيونى گرفته , تا كليسا  و مسجد و  اماكن عمومى در كشورهاى مخلتف از جمله كشورهاي تحت حاكميت قوانين اسلامى, فعاليتهايى كه بدون هيچ تعارفى مذهب را به چالش ميكشد.

طبعا اين اولين بار نيست كه اعتراض برهنه صورت ميگيرد , در دهه هاى اخير بارها زنان در كشورهاي مختلف به مناسبتهاى مختلف و در اعتراض به بيحقوقى و ستم كشى به اعتراض برهنه دست  زده اند و به اين وسيله توجه ميليونها نفر را به موضوع اعتراض جلب كرده اند. اما  ويژگى اعتراضات گروه فمن چيست؟  اين گروه  براي  اولين بار در طول دهه هاى اخير, در بعدى  وسيع , به صورت ادامه دار و سازمان دهى شده اعتراضات برهنه  را نه تنها به يك موضوع  و در يك كشور بلكه به نقض حقوق انسانى در سراسر دنيا به اجرا در آورده اند   و مشخصا مذهب را در سطح وسيعى هدف قرار داده است.  به نظر من خصيصه  فوق به  اعتراضات گروه فمن اهميت خاصى ميبخشد. علاوه بر آن , نوع  ضد مذهب بودن اعتراضات گروه فمن ويژگى حتى بيشترى به گروه ميبخشد. فعالين زن فمن در اعتراض به مذهب و قوانين ضد زنش, هيچ تخفيفى قايل نشده اند, از سوزاندن بنر مذهبى گرفته تا اعتراض عريان در صحن كليسا را به اجرا در اورده اند. به خاطر نسبيت فرهنگى كوتاه نيامده اند و به يك معنى تابوى ” احترام به عقايد مذهبى ” را شكسته اند چرا كه به عقايد ضد انسانى نبايد احترام گذاشت بايد به اين عقايد اعتراض كرد.

لازم به ذكر است تعدادى كه خود را حتى مدافع حقوق زنان مينامند, اولين نكته اى كه در رابطه با فعاليتهاى گروه  فمن  توجه شان را جلب ميكند نكات بالا نيست; عريان بودن بدن فعالين زن فمن است.  در برخى از كشورها مردها هم برهنه شده بودند اما اين افراد به مردها انتقاد نميكردند, بلكه تحت نام ” استفاده كالايى از بدن زن” به فعالين زن انتقاد ميكردند. يعنى حق  زنى كه خودش, آگاهانه و با وقف بر اينكه بدن برهنه زن ممنوعه است , از بدنش به عنوان يك پوستر اعتراضى استفاده ميكند و مينويسد ” بدن من ناموس هيچكس نيست” از نظر اين افراد به رسميت شناخته نميشود. آدم  واقعا از اين ” مدافعين حقوق زنان” به حيرت ميايد!!  اما در عين حال  نظرات اين افراد قابل درك است, اينها خواسته و ناخواسته اگر بسيار خوش نيت هم باشند و حتى اگر در كشورهايى با قوانين مدرن زندگى كنند تحت تاثير فرهنگ, رسوم, مذهب و قوانين حاكم هستند. از خودتان سئوال كنيد, تصويرى كه از بدن برهنه زن به شما در جامعه داده ميشود چيست؟

بدن عريان زن در مذهب ممنوعه است و استفاده از آن صرفا براى مرد, استفاده جنسى   و توليد مثل ميباشد. در مذهب يهوديت حتى شوهر در هنگام سكس قرار نيست بدن عريان زنش را ببيند. بدن عريان زن منشا فساد است, تحريك آميز است و مرد را وادار ميكند مرتكب  گناه بشود. اين خضعبلاتى است كه مرتبا شنيده ايم. حتى در جامعه سرمايدراى نيز استفاده از بدن عريان زن براى سود آوريست. در بسيارى از كشورهاى به اصطلاح مدرن هنوز زن نميتواند با سينه برهنه در خيابان راه برود و توسط پليس دستگير ميشود. هنوز وقتى پوسترى را با عكس يك زن برهنه ميبينيد روى هر دو سينه اش با علامت پوشانده شده است.  هنوز اگر به زنى كه دامن كوتاه پوشيده و يا برهنه است تجاوز كنند ميگويند تقصير زن و طرز لباس پوشيدنش است كه به او تجاوز شده است.  پس بدن برهنه زن هنوز يك تابو است.

صحبت در اين رابطه طولانيست اما مايلم نوشته ام را با يك نكته به پايان برسانم. اخيرا فيلم مستندى از زندگى و فعاليت گروه فمن درست شد كه جنجال نسبتا زيادي به پا كرد. در اين فيلم كه فعالين زن فمن آگاهانه تصميم گرفته بودند در آن شركت كنند به اين اشاره شده بود كه مردى با خصوصيات مردسالارنه  كه برخودهاي زشتى با فعالين فمن ميكند مسول گروه فمن است.  يكى از فعالين فمن در مصاحبه اى اظهار داشت كه به برخوردهاى اين مرد واقف هستند و جهت افشا او آگاهانه در اين فيلم شركت كردند. وجود يك مرد زورگو و مردسالار در راس گروه فمن  براى بسيارى و از جمله خود من باعث تعجب بود. برخى  ميگفتند كه اين چه مدافعين حقوق زنانى هستند كه يك مرد با اين خصوصيات  مسوليتش را به عهده دارد و يكباره تمام فعاليتها و وجود فمن را زير سوال آوردند و اين را مستمسكى براى حمله به گروه فمن قرار دادند.  سوال اينست چرا برخى با ديدن اين فيلم حمله كرده  و تمام فعاليتهاى فمن را زير سوال مياورند؟

هر پديده اى را ميشود از جوانب مختلف بررسى كرد,  نقاط ضعفش را ديد و به آن انتقاد داشت اما بايد نقاط مثبتش را نيز ديد, در غير اينصورت بررسى ما يك جانبه و مغرضانه خواهد بود. به نظر من استفاده ازاين فيلم مستند جهت زير سوال بردن فعاليتهاى  گروه فمن نشاندهنده هدف افراد حمله كننده است كه اينبار در فرمى ديگر ميخواهند اعتراضات برهنه را زير سوال ببرند.

تصويرى كه در رابطه با  فعاليتهاى گروه فمن در ابتداى اين مقاله نوشتم  حتى پس از ديدن فيلم مستند آنها براى من تغييرى نكرده است و هنوز  از نظر من گروه فمن با فعاليت سازماندهى شده و مداومشان در كمال شجاعت به قلب مذهب حمله كرده اند و از حقوق زنان و كل انسانها دفاع ميكنند.

 

Advertisements

About shivamahbobi

Women's rights activist and spokesperson for ​ Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI), former political prisoner ,TV producer and presenter

Posted on December 18, 2013, in فارسى, Women's Rights - زنان. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: