دولتها مجازند قاتل باشند

دولتها مجازند قاتل باشند

رئيس اداره  جنايى  ايالت تگزاس در آمريكا گفته است اين ايالت با كمبود داروى  ” پنتوباربيتال”  رو برو ميباشند . اين داروى قويى است كه عموما در دامپزشكى براي بيحس كردن حيوانات استفاده ميشود و دولت مركزى  ايالت تكزاس اولين ايالت در آمريكا است كه  استفاده از اين دارو را براى كشتن كسانى كه به اعدام محكوم هستند استفاده كرده است. اولين بار اين دارو براى اعدام مردى ٥۸ ساله كه همسلوليش را در سال ٢٠٠١ كشته بود استفاده شد. لازم به ذكر است كه ايالت تكزاس بالاترين ميزان اعدام را در ميان ايالتهاى آمريكا دارد و از سا ١۹۸٢ بيش از پانصد نفر را اعدام كرده استاين خبر را بسيارى از روزنامه ها از جمله  روزنامه گاردين يكى از روزنامه هاي اصلى و تقريبا معتبرترين  روزنامه انگلستان چاپ كردند. در بالاى خبر عكس يك مرد را چاپ كرده  بودند و در زير عكس آمده بود

” دوگلاس فلدمن  مردى كه در حين رانندگى با سرعت زياد دو نفر را در جاده گشته است اين هفته در تگزاس اعدام شد” . در اين نوشته در مورد ايالتهاى مختلف آمريكا  و اينكه چه  دارويى براى اعدام استفاده ميكنند, چه ايالتهايى با كمبود داروى اعدام مواجهند و كدام دارو بيشتر تاثير دارد و ارزانتر است نوشته شده بود.

 روزنامه ها خبر بالا را درج ميكنند و حتى در ليست اخبار مهم ميگذارند گويا اين مسئله به يك امر عادى تبديل شده است.   خواننده خبر بالا را در حالى كه احتمالا صبحانه اش را ميخورد,  در يك روزنامه اصلى ميخواند  و معمولا از آن خبر گذشته  و اخبار بعدى  را  ميخواند. پس از صبحانه اش احتمالا بدون هيچ گونه سوال و ترديدي  به زندگى روزانه اش ادامه ميدهد. قرار نيست خواننده  دلش براى ” دوگلاس فلدمن” مردى كه اين هفته اعدام شده  است  به درد بيايد, حتى جاى سوال هم نيست, چرا كه لابد سيستم قضاى دولتى ايالت  تگزاس تشخيص  داده است كه اين فرد بايد اعدام بشود.

اجازه بدهيد براى چند لحظه به يك دنياى خيالى برويم و تصور كنيم  به جاى يك دولت  يك قاتل كه دست به قتلهاى زنجيره اى ميزند  در روزنامه اصلى كشورى , براي مثال همين روزنامه گاردين,  يك خبر يا اعلان مينويسد و ضمن اشاره به اسامى كسانى كه تا حال به قتل رسانده است , با نشان دادن عكسشان وتشريح چگونى كشتنشان  اظهار ميدارد كه  آلت  قتاله اى كه براي كشتن مقتولين استفاده كرده است به صرفه نبوده و  اين خودش معضلى شده كه چگونه روشى موثر, ارزان و در دسترس, براى به قتل رساندن كسانى كه مد نظرش است پيدا كند…..   همان خواننده اي كه خبر بالا را خوانده, به نظر شما اگر اين خبر را نيز بخواند چه عكس العملى نشان ميدهد؟  آيا به زندگي روزمره اش ادامه ميدهد يا سريعا به پليس تلفن ميزند و در و پنجره خانه اش را قفل كرده و از ترس از خانه بيرون نميايد؟  آيا  اصلا روزنامه اى  به طور علنى حاضر است اين خبر را  چاپ كند؟  آيا قاتل جرات دارد چنين نوشته اى را براي چاپ بفرستد؟ آيا او را دستگير و محاكمه نميكنند ؟ … و دهها سوال ديگر. اما بدرستي چنين خبرى در دنياى واقعى نوشته و حتى منتشر هم نميشود. بنظر ميايد دولتهايى كه هنوز حكم اعدام را اجرا ميكنند كشتن انسانها را به حق انحصارى و قانوني خود تبديل كرده اند. منصور حكمت متفكر و تئوريسين برجسته انقلابى و ماركسيست در رابطه با اعدام ميگويد: ” مجازات اعدام اسم دولتى کلمه کشتن است. افراد یکدیگر را به قتل میرسانند، اما دولتها افراد را به “اعدام” محکوم میکنند… . مجازات اعدام وقیحانه ترین و کثیف ترین شکل قتل عمد است. چون یک نهاد سیاسى، جلوى روى مردم، با اعلام قبلى، از قول جامعه، در نهایت حق بجانبى، در نهایت خونسردى، تصمیم به کشتن کسى میگیرد و روز و ساعت واقعه را هم اعلام میکند”

  ” دوگلاس فلدمن” تحت يك شرايط روحى روانى خاص و يا به هر دليلى دو نفر را به قتل رسانده است. در يك دنياى انسانى اين فرد بايد تحت روانكاوى و حمايت قرار بگيرد تا جلوى يك قتل ديگر گرفته شود. اما به نظر ميايد اين كار براى دولت  بسيار پر خرج است.  از طرفى اگر فرد را روانكاوى كنند نهايتا مسوليت طرز برخورد اين فرد به نوع پرورش و شرايط بزرگ شدنش در جامعه مربوط ميباشد و سرزنش متوجه دولت و سيستم حاكم بر جامعه ميشود چرا كه هيچكس قاتل به دنيا نميايد. به همين دليل قربانى كردن قربانى براى برخي از سيستمهاى حاكم به صرفه تر ميباشد..

 عكس بالاى اين صفحه را يكبار ديگر نگاه كنيد. شخصا هر بار در روزنامه ها  عكس بالا را ميبينم احساس ميكنم قلبم بيحس ميشود.  اطاقى مرتب و آرام , تختى با ملافه تميز و مرتب و يك بالش. تختى كه معمولا براى  استراحت و خوابهاى شيرين و زيبا است. اما اين تخت در واقع تخت مرگ  و زجر است.  يك نفر  و يا گاها چند نفر در كمال خونسردى دست و پا و كل بدن شخص محكوم به اعدام را به تخت ميبندند و دستگاه تزريق دارو را به او وصل ميكنند و  دكمه تزريق مواد كشنده  را فشار ميدهند. سپس  در كمال خونسردى  در حالى كه قهوه نوشيده و احتمالا در مورد برنامه  روزانه شان صحبت ميكنند  از پنجره مشرف به تخت زجر كشيدن و مرگ يك انسان را نظاره گر ميشوند . اينها اسم ” دوگلاس فلدمن” را قاتل ميگذارند و اسم خود را مجرى عدالت!!! شما قضاوت كنيد.

شيوا محبوبى

 نهم آگوست ٢٠١٣

Advertisements

About shivamahbobi

Women's rights activist and spokesperson for ​ Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI), former political prisoner ,TV producer and presenter

Posted on August 9, 2013, in Death Penalty - اعدام, فارسى and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: