به ياد نلسون ماندلاها ى ايران

_68800127_kjtb5vu0

نلسون ماندلا  نود و پنج ساله شد,   به ياد نلسون ماندلاها ى ايران

نلسون ماندلا در حالى كه در بيمارستان است  نود و پنج ساله شد. اسم ماندلا را از همان كودكى  در محاوره بزرگسالان مرتب ميشنيدم , هميشه برايم جالب بود كه يك انسان چه ظرفيت و قدرتى ميتواند داشته باشد.   يادم ميايد زمانى كه دستگير و  در سلولهاى زندان بودم  يكى از كساني كه  برايم  سمبل مقاومت بود نلسون ماندلا بود. آنزمان  هنوز نلسون ماندلا در زندان بود . يكسال از دستگيريم گذشته بود, ١٧ سال داشتم و  سه ماه بود در سلول بودم . هر بار  سعى ميكردم به اين فكر كنم كه چگونه نلسون ماندلا توانسته است ٢٣ سال را در زندان بماند و شايد اين فكر, تحمل ديوارهاي سلول را برايم امكان پذيرتر ميكرد و من را به دنياى بيرون ارتباط ميداد.  پيش خودم فكر ميكردم  چقدر وحشتناك است كه انسانى ٢٣ سال در زندان باشد. ايا من ٢٣ سال در زندان خواهم ماند؟ ايا  نلسون ماندلا انسانى مانند من و ديگران يا انسانى است با قدرتي خارق العادد؟ كما اينكه هيچ عكسى از زندانش نديده بودم اما  در ذهنم سعى ميكردم او را در سلول  زندانش مجسم كنم.  احساس ميكردم تنها نيستم و در نقاط ديگر دنيا نيز انسانها به خاطر مبارزه براى آزادى به زندان ميروند.

روز, هجدهم جولاى, كه خبر تولد نود و پنج سالگى ماندلا را خواندم.  يك احساس دوگانه داشتم, از طرفى  هنوز مقاومتش  را تحسين ميكردم, خوشحال بودم هنوز زنده است و توانسته است ثمر مبارزه اش را ببينيد, هزاران نفر برايش جشن تولد ميگيرند و به او ميگويند فراموش نشده است و دوستش دارند.   اما از طرفى احساس كردم ديگر ماندلا آن ابهت سابق را برايم ندارد , وجودم را غم و عصبانيت فراگرفت. بي اختيار به ياد  زندانيانى افتادم كه نلسون ماندلاهاى ايران هستند اما خيلى ها در سطح دنيا آنها را نميشناسند, كسى نميداند تاريخ تولدشان چيست, كسى تولدشان را جشن نميگيرد, حتى خانواده شان هم نميتوانند در روز تولدشان حضور داشته باشند و يا صدايشان را بشنودند. كادوى تولدشان شكنجه  و كتك است . به ياد زندانى سياسى  خالد حردانى  افتادم كه خانواده اش پس از چهارده سال هنوز نميدانند چه بر سر خالد خواهد آمد. به ياد زندانيان دهه شصت افتادم كه  جان بدر بردند اما پس از مدت كوتاهى دوباره به زندان افتادند و هنوز در زندان هستند. به ياد سعيد زينالى افتادم كه پس از ١٤ سال هنوز مادرش نميداند چه بر سر پسرش آمده است.

 به اميد روزى كه سلولهاى بند ٢٠۹  زندان اوين نيز به مانند  سلول زندان نلسون ماندلا در  زندان جزيره رابن  به يك موزه تبديل شود و مردم جهان محل نگهدارى نلسون ماندلاهاى ايران را و عمق جنايات رژيم را از نزديك ببينند

Advertisements

About shivamahbobi

Women's rights activist and spokesperson for ​ Campaign to Free Political Prisoners in Iran (CFPPI), former political prisoner ,TV producer and presenter

Posted on July 20, 2013, in Political Prisoners - زندانيان سياسى, فارسى and tagged , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: